Leden

Velkým nebezpečím pro naše včelstva je v zimním období nedostatek zásob. Měli bychom tedy zjistit stav jejich zásob pohledem na podložku při odběru zimní měli. Pokud délka hrázek měli okolo ¾ délky rámku může znamenat nebezpečí nedostatku zásob. Bohužel se počasí občas staví na hlavu, a my s tím nic neuděláme, a tak se v posledních letech stává, že díky teplé zimě dochází k nepřerušovanému plodování. To bohužel přináší nebezpeční přemnožení roztočů, zejména potom roztočů Varroa destruktor. To může vést k jeho přemnožení v následující sezóně. Nebezpečná je také nemoc nosemóza, kterou způsobují houby Nosema apis a Nosema ceraneae. Ta se množí za teploty okolo 30 ̊C, tedy za teploty, která je běžná po krajích plodového tělesa.

 

Včely bychom v zimním období neměli nadměrně rušit. Občasná a jednotlivá vyrušení včelstvu nevadí, měli bychom se však vyvarovat opakovaným  návštěvám úlu, protože by včelstvo v nejhorším případě mohlo i uhynout. Zajímavou metodou je pro zjištění všech potřebných informací o včelstvu metoda poslechu. K tomu se dají sehnat různé speciální hadičky, ale plně postačí obyčejná gumová hadička o průměru cca. 1 centimetr. Hadičku zasuneme do česna úlu do vzdálenosti cca. 5 – 7 centimetrů. Nejlepší je, pokud slyšíme pravidelný, slabý šum včelstva, který není přerušovaný. Pak můžeme být v klidu, protože včelstvo je v naprostém pořádku. Pokud slyšíme pouze slaboučké šumění, můžeme zkusit zlehkla zaklepat na stěnu úlu, a zkusit poslech znovu. Situace by se měla zlepšit, v opačném případě se musíme obávat, že je včelstvo oslabené, a hrozí mu, že zimu nepřežije. Slyšíme-li nadměrný hluk včelstva, může to znamenat nedostatek vzduchu, protože je včelstvo silné a v dobré kondici. Pokusíme se jim proto rozšířit česno, aby do úlu proudilo více vzduchu. Pokud uslyšíme kvílení a šum ve vysokých polohách, nejspíše včelstvo přišlo o matku. Za příhodných podmínek se však můžeme pokusit o nápravu přidáním oddělku s novou matkou, nebo spojením včelstva s jiným včelstvem.

 

Další nebezpečí pro úl představuje vysoká vlhkost. Během plodování včelstva dochází k větší spotřebě vody. Vše se dá vyřešit tím, že zvolíme strůpek s fólií, na které může vypařená voda kondenzovat. Včely pak kapky vody mohou využívat. Pozor však na to, aby se na fólii netvořilo vody zbytečně mnoho, což by mohlo vést k jejímu stékání a zatékání do nástavků úlu, a tím jejich odehnívání.

Na co by se nemělo zapomenout

Dva týdny po posledním ošetření včelstev proti varroáze musíme vyčistit podložky a vrátit je zpátky do podmetu. Podložky pak necháváme v úlu minimálně jeden měsíc.

 

Nezapomeňte také na spolky. Některé mají již během ledna výroční členské schůze. Také se často pořádají různá školení a kurzy, a to nejen pro začínající včelaře.

 

You have no rights to post comments