Březen

Touto dobou se již o slovo hlásí jaro, a můžeme tak vidět rozkvétat první zdroje nektaru jako je podběl nebo různé jehnědovité květenství – vrby, lísky nebo olše. Také v úlech je již daleko živěji. Pokud si poslechnete úl v některý z chladnějších dnů, můžete slyšet mnohem silnější šum, který předpovídá již velmi silné plodování.

 

 

 

Během března už bychom měli mít přichystaný dostatek nových nebo dezinfikovaných rámků. Pokud je ještě nemáme, je nejvyšší čas si je připravit. Více se o jejich přípravě dočtete v únorovém článku.

 

Při teplejším a přívětivějším počasí, které se obvykle dostaví ve druhé půlce března můžeme vykonat první předjarní prohlídku včelstev. Zajímáme se o sílu včelstev a jejich matek, které by měli aktivně plodovat. To zjistíme podle zaplodování plás­tů ze středů plodových těles. Ideální je tento čas také pro nápravu špatných a slabých včelstev.  Můžeme je doplnit novými matkami, nebo přidáním záložních oddělků. Můžeme také přidat rámky se zásobami, je-li to nezbytné. Pamatujme však na to, že bychom jakoukoliv úpravu v úlu měli stihnout do cca. 10 minut, abychom včely nerušili příliš.

Na co by se nemělo zapomenout

Provést ošetření proti varroáze nátěrem včelího plodu (přípravek M-1 AER) a poté fumigací.

You have no rights to post comments