Květen

Během května Vás čekají nejradostnější chvíle v celém včelím roku. Vše kolem kvete, a příroda sama se má co činit. Nektaru a pylu pro všechny opylovatele kvapem přibývá, a tak se mají včelky co činit. Prvními vašimi květnovými kroky by mělo být rozšíření úlů o nové nástavky s rámky, pokud vám to nedovolilo pěkné počasí koncem dubna. Pokud promeškáme vhodný okamžik, mohla by být podstatná část naší práce znehodnocena, protože velice podstatně zvýšíme riziko rojování, které není žádoucí.

 

Pro většinu včelařů se pak stává období okolo druhé květnové dekády optimálním obdobím pro chov matek. Oslabíme tak silná včelstva, a tím je udržíme v dobré kondici. Jako chovná včelstva vybereme ta nejsilnější s nejlepšími inseminovanými matkami z vyšších chovů. Vhodná včelstva pro chov matek jsou také ta, která mají alespoň slabou náladu na rojování. To můžeme poznat podle stavby misek, nebo pomocí moderní techniky, která snímá a vyhodnocuje zvukové projevy včelstev. Jedná se o takzvané elektronické indikátory rojení. Včelstva s rojovou náladou ochotně přijmou přebarvené jaterníkové misky a bohatě je krmí. Takový chov matek podstatně sníží nebezpečí rojení, protože se odčerpávají přebytečné krmné šťávy. Tři až čtyři dny před očekávaným líhnutím, medníky odstraníme a umístíme do líhně, kde je necháme vyvíjet při teplotě 33 °C. Pokud bychom to neudělali, mohli by jste v včelstvu zpětně vyvolat rojící nálady. Pokud líhně nemáme, umístíme je do zaškolkovacích klícek do školkovacího rámku, který umístíme mezi zaplodované plásty do medníku dochovného včelstva.

 

Při chovu matek se snažíme využít maximum vhodného času, který v květnu máme. V poslední dekádě tak postačí sestavovat na 4 – 5 rámcích s 2 – 3 rámky plodu. Takto vytvořená mladá včelstva obsedají celý nástavek. Mateřské včelstvo oslabení prakticky nepocítí, naopak se bude moci plně věnovat práci, a nebudou mít potřebu se rojit. Oddělků vždy vytvoříme více, než o kolik chceme rozšířit počet včelstev k zazimování. Asi ve třetině oddělků totiž dochází ke ztrátě matky. Některé oddělky také zůstanou slabšími, a bude je tak potřeba spojit do silnějšího.

 

Na co by se nemělo zapomenout

Do 1. června nahlásit ZO ČSV počet včelstev, která budeme léčit proti varroáze (jaká léčiva budeme potřebovat).

Do 1. června nahlásit ZO ČSV počet vyvíječů aerosolu, které budeme objednávat. 

Výrob základní organizace nahlásí okresnímu výboru požadavek na léčiva, vyvíječe a počty včelstev ošetřených aerosolem v loňské sezóně, včetně identifikačních údajů a podpisů osob, které toto ošetření provedli. To vše splní do 5. června.

Po splnění těchto náležitostí, vám vzniká nárok na získání dotací.

You have no rights to post comments