Červen

V ideálním případě se včelař může v červnu těšit na sklizeň medu. V horším případě ho kromě sklizně čeká také práce s vyrojenými včelami. V nejhorším případě ho žádná sklizeň nečeká. Vraťme se však k tomu nejlepšímu, co nás muže potkat.

 

 

 

 

Pokud včelaříme v akátové oblasti, a čekáme na akátový med, měli bychom si s medobraním pospíšit, a začít s ním již v prvních červnových dnech. Pokud jsou medníky plné medu, a vy máte vše připraveno, je na čase začít s vytáčením medu.

 

Vlastní oděr medu se většinou provádí, pokud odkvete řepka. S plásty manipulujeme opatrně, ale snažíme se je i přesto odebírat co nejrychleji. Med se v žádném případě nevytáčí z plástů, ze kterých, když je otočíme a lehce s nimi trhneme, vytéká med. Tento nezralý med se vytáčí pouze v případě, že se nechává zkvasit na medovinu.

 

Při vytáčení řepkového medu, který vytáčíme za tepla s výhodou použijeme jemného sítka. Později, kdy se vytáčí hlavně medovicové medy již sítka nepoužíváme, protože i při vyšší teplotě sítkem neprotéká dost rychle. Medy plníme do nádob až po okraj, a necháme chvíli odstát. Poté sejmeme svrchní vrstvu, která obsahuje zbytky víček, pylu a dalších nečistot. Tyto zbytky můžeme umístit do sítka a nechat přecedit.

Po odvíčkování také dáme okapat samotná víčka. Pokud s tím budeme otálet, nastanou velké komplikace při oddělování ztuhlého medu a vosku z víček.

Vytočené květové medy jsou zvláště vhodné k pastování. Tím získáme jemný med, který zůstává trvale krémovitě polotekutý, a je tak lehce roztíratelný. Med je navíc vhodný k přidávání různých přísad jako jsou mleté oříšky, mateří kašička apod. Vše v něm zůstane rovnoměrně rozptýleno čímž je zaručena maximální chuť. Velká množství pastovaného medu se připravují ve speciálních mísících zařízeních. Pokud si chceme vyrobit malé množství pastovaného medu v domácích podmínkách, bude nám stačit dřevěné míchadlo, kterým intenzivně promícháváme nádobu medu, a to nejméně třikrát denně. Správný pastovaný med má být na jazyku cítit jako bezkrystalický, případně máme cítit velmi jemné krystalky.

Jsou-li všechny práce kolem medu hotovy, vraťme se k práci se včelami. Naší hlavní pozornosti by se měla těšit mladá včelstva vytvořená oddělky, která nám budou zajišťovat budoucí výnosy medu. Po celou dobu kontrolujeme kladení matek, které se vylíhly z matečníků. Pokud některé oddělky ztratí matku, řešíme situaci spojováním s jiným včelstvem, případně posílení včelstva mladým plodem a přidáním nového matečníku.

Na co by se nemělo zapomenout

 

Do 1. června nahlásit ZO ČSV počet včelstev, která budete léčit proti varroáze a jaká léčiva budete potřebovat.

 

Do 1. června nahlásit ZO ČSV počet vyvíječů aerosolu, které budete objednávat.

 

Do 15. června doručit sekretariátu ÚV ČSV žádost o poskytnutí dotace na opatření racionalizace kočování (investice do zařízení).

 

Do 15. června doručit sekretariátu ÚV ČSV žádost o poskytnutí dotace na opatření racionalizace kočování (provádění kočování včelstev).

 

Do 20. června doručit sekretariátu ÚV ČSV žádost o poskytnutí dotace na opatření technické pomoci (pořízení zařízení).

 

Do 20. června doručit sekretariátu ÚV ČSV vyplněnou žádost o poskytnutí dotace na opatření úhrady nákladů na rozbory medu.

 

Do 20. června doručit sekretariátu ÚV ČSV žádost o poskytnutí dotace na obnovu včelstev, kopii certifikátu o chovu matek a kopii veterinárního povolení k prodeji včelích matek.

 

Do 20. června doručit sekretariátu ÚV ČSV žádost o poskytnutí dotace na obnovu včelstev (pořízení nových nástavkových úlů. Spolu s potvrzením orgánů SVS ČR o tom, že se jedná o zimní úhyn včelstev, jehož příčinou byla nakažlivá choroba).

You have no rights to post comments