Červenec

V červenci mají včelstva svůj vývojový cyklus za sebou. Ubývají plodové plochy a slábne snůška. Včelstva se již pomalu chystají na zazimování. Během července vytáčíme především medovicový med z plných nástavků. Nezapomínáme také na sledování napadení včelstev roztočem Varroa jacobsoni. Svůj cíl rozšířit včelstva jsme začali již v červnu, a nyní hlídáme vyměněné matky a jejich kladení. K dispozici je více metod přidávání matek. Používají se přitom různé klícky a umělé matečníky.

 

Neváháme, a v těch včelstvech, která letos neprokázala svoji sílu a potenciál, vyměníme matku. Starou matku odchytneme do klícky, kterou ve včelstvu prozatím necháme, a odstraníme ji až v momentě přidání nové matky, kterou také přidáme v zavřené přidávací klícce s medocukrovým těstem. Těsto umístíme tak, aby se k němu dostaly všechny včely. Klícku umístíme mezi plásty s otevřeným plodem, kde je nejvíce mladých včel, u kterých je největší šance, že novou matku přijmou. Pokud včely klícku nijak nenapadají, naopak ji akceptují a volně se po ni procházejí, je to dobré znamení, že matka bude přijata. Je to signál k uvolnění přístupu k potravě, aby si včely matku samy vyvedli. Pokud jsou však včely ke klícce agresivní a zakusují se do ní, je to špatné znamení, a matka nebude přijata. Zpravidla počkáme další den a jestliže se chování včel nezmění, včely staví své vlastní matečníky a nová matka tak nebude přijata. V tomto případě můžeme přidat jinou matku z umělých matečníků cca. 6 – 7 den po odchycení staré matky. Umělý matečník umístíme tam, kde si včelstvo staví vlastní matečníky, které v prostoru necháme také. Budou automaticky zrušeny po vylíhnutí matky z umělého matečníku.

Jak již bylo napsáno, tento čas je tak dobou, kdy včely sbírají tmavý medovicový med. Rozvojem medovicových dřevin se můžeme těšit na další vytáčení. Často se pozná zda bude dostatek medovicového medu podle aktivity mravenců Formica, kteří stavějí vysoká homolovitá hnízda. S odebíráním medu neotálíme, protože by mohlo docházet k útlumu výnosů. Vedlo by to též k významnému snížení plodových ploch, což by znamenalo oslabení zimující generace včel. Na zmenšující se plochu plodu v podletí a zejména na zbytcích trubčího plodu se koncentruje větší množství parazitických samiček Varroa Jacobsoni. Vytažením a prohlédnutím těchto kukel můžeme lépe kontrolovat výskyt těchto roztočů a připravit si vhodné léky pro léčení.

Pokud již snůška skončila, je zapotřebí vytočit poslední zbytky medu a okamžitě doplnit zásoby cukerným roztokem. Tím nebude omezena plodová aktivita včelstev, výrazně také omezíme slídivost a tím i šíření nemocí. Silnějším včelstvům bychom měli do konce měsíce doplnit zásoby nejméně na 10 kg, oddělkům a slabším včelstvům pak minimálně 6 kg.

Na co by se nemělo zapomenout

 

Do 20. července doručit základní organizaci originály (nebo úředně ověřené kopie) dokladů o pořízení vyvíječek k aerosolovému ošetření včelstev proti varroáze a identifikační údaje chovatelů, kteří si jej pořídili.

You have no rights to post comments