Mor včelího plodu - pohroma pro včelaře

V následujícím článku se dozvíte něco o moru včelího plodu a jeho diagnostice. Při nákaze včelím morem přijdete nejen o včely a včelí úly ale i o další včelařské potřeby. V posledních 10 až 15 letech je mor včelího plodu  onemocněním, které se v ČR přes všechnu snahu stále vyskytuje. Častým jevem je i opakovaný výskyt této nemoci na stejných místech.Včelaři často nebezpečí onemocnění podceňují, a proto jej tají, či při likvidaci nákazy nespolupracují. Doporučený postup při vypuknutí moru včelího plodu je pálení včelstev a včelařských potřeb. I když chovatel ví, že jde o nezbytný úkon při likvidaci nákazy, včelařům mnohdy nezbytné kroky dělat nechce.

Mor včelího plodu zdecimoval v Evropě již mnoho včelařství.

Ještě donedávna platilo, že pokud se na stanovišti vyskytly klinické příznaky moru včelího plodu do 50 %, byla spálena jen tato klinicky pozitivní včelstva s tím, že zbylá včelstva byla sledována po dobu jednoho roku. Teprve, až když se po této době neobjevil žádný nový případ moru, byla nákaza prohlášena za zdolanou. Nedůslednost včelařů  však praxi takového postupu přímo bránila. Proto současná opatření pro likvidaci nákazy nařizují při potvrzení výskytu moru včelího plodu likvidaci všech včelstev na daném stanovišti a zlikvidovat i další včelařské potřeby. Tím se však likvidují i včelstva, která jsou schopna díky svému genetickému vybavení infekčnímu tlaku odolat. Likvidace tak odstraňujeme geny náchylné i odolné moru. Z hlediska zootechnického ale i veterinárního je to postup nepříliš vhodný, protože v populaci včely medonosné byly prokázány mechanismy odolnosti proti moru na úrovni genové výbavy včelstva.

Samotný nález spor v měli navíc mnohdy nedokazuje existenci choroby. Tu lze prokázat jen mikrobiologickým vyšetřením plodu, který vykazuje změny ve smyslu klinických příznaků. Mikrobiologická analýza měli se dobře osvědčila právě při dohledávání zdrojů nákazy.

Ačkoliv o moru včelího plodu toho odborníci vědí již mnohé, ne vše je v praxi zavedeno v souladu s těmito vědeckými poznatky. Proto je nezbytné v odborné diskusi projednat všechny okolnosti, které praxe přináší, aby bylo možné dojít k řešení, které bude mor nejen účinně potírat, ale především vytvářet podmínky bránící propuknutí nákazy.

Inspirováno článkem z moderního včelaře o diagnostice moru včelího plodu.

You have no rights to post comments