Včelaření na jaře - březnové probouzení včelnice

Od března se dny prodlužují stále rychleji. Teplé počasí následně probouzí k životu celou přírodu, včetně včelařů. Na zem v našich zeměpisných šířkách dopadá stále více slunečního světla a tepla. Pokud převládá vzdušné proudění teplého proudění vzduchu od jihu až západu, teploty přes den rychle stoupají a v někdy mohou překročit +20 °C. V noci pak teploty na včelnici klesají jen něco málo pod bod mrazu, koncem měsíce už velmi často zůstávají nad nulou. Včelstva to samozřejmě zjistí  a začnou zakládat velké plochy plodu. Včelařům pomalu začíná včelařská sezóna.

Jak se starat na jaře o vaše včelařství? - včelnice v březnu

Včelstva, která začala plodovat příliš brzo, nebo plodování v zimě vůbec nepřerušila, mohou mít nyní již zcela vyčerpané pylové zásoby, a musí jimi tedy šetřit při krmení plodu. V některých případech může dokonce dojít k úplnému zastavení plodování a k požeru již vychovávaného plodu. Je proto důležití zkontrolovat stav zásob. Pokud již zásoby došly tak  hrozí přeplnění výkalových vaků zimujících včel. Pokud se včas nedostaví příležitost k proletu, nebo zmešká-li ji včelstvo kvůli silnému uteplení a úzkému česnu, nezbude než začít kálet v úlu. Tím je dílo zkázy dokonáno.

Staré včelí úly mohou mít v sobě na jaře až 5 litrů vody.

Nejhorší situace je v případě starých dvojstěnných včelích úlů s výplní pilin a hoblovaček. Tyto včelí úly mají většinou malé česno, nejsou opatřeny očkem, takže mnoho vodní páry ze strávených zásob nemohlo úl opustit. Ta se celou zimu srážela a vsakovala do těchto silných stěn a uteplení. Bývá spíše pravidlem, než výjimkou, že takový úl je oproti létu těžší o 5 i více kilogramů. Rozdíl není způsoben ničím jiným, než vsáklou vodou. Ta při svém odpařování odebírá mnoho tepla ze svého okolí. Vlhký vzduch navíc tepelně neizoluje a úl tedy nyní působí jako dokonalá chladnička.

Nejlepší podmínky pro zimování jsou v nástavkových úlech, které měly po celou zimu dobrou ventilaci, nejlépe zasíťované dno chráněné zábranami proti sýkorkám. Tam začíná první fáze intenzivního plodování teprve nyní, kdy rozkvétají významné pylodárné rostliny, zejména vrby a lísky. Pokud se tato pylová snůška stane vlivem zhoršeného počasí na několik dní nedostupnou, ničemu to nevadí, protože pylové zásoby nashromážděné předchozí rok jsou díky zimní plodové pauze téměř netknuté.

Doporučujeme na jaře zkontrolovat stav včelařských potřeb a promyslet si jaké včelařské potřeby je vhodné doobjednat na následující sezónu.

Úlová stěna ze zjara brzy prohřeje i při krátkodobém oteplení a včely se stihnou vyprázdnit , mimo úl. Není třeba se obávat, že by včely vyletovaly při prohřátí úlové stěny i za mrazu a potom křehly. Rozhodující je teplota na česně.

Zdravá včelstva s dostatkem pylových a cukerných či medných zásob, budou do dvou měsíců obnovena vitálními dlouhověkými včelami, schopnými podat při hlavní snůšce dobré pracovní výkony.

Březen je i období chemických postřiku ze strany zemědělců.

V tomto čase se zemědělci začínají připravovat na chemická ošetření porostů řepky ozimé. Včelaři nesmí opomenout splnit svoji zákonnou povinnost nahlásit každý rok stanoviště svých včelstev na příslušný obecní (městský) úřad, v jehož katastru jsou včelstva umístěna. Včelaři v ČR to musí udělat do konce února. Toto oznámení je vhodné doplnit jednoduchou mapkou s vyznačením místa stanoviště. Dobrou komunikací s obecními úřady a zemědělci můžeme předejít katastrofálním otravám včelstev.

Článek inspirován moderním včelařem a textem od Mgr. Vlastimila Protivínského

You have no rights to post comments