Včlařské
potřeby

Včelařské potřeby

Včelařské prodejny:
PRAHA
ROVENSKO p. Tr.

Adresa sídla:
JaHan s.r.o. Praha 4, Jaurisova 515/4, PSČ 140 00 IČO: 24816191, DIČ: CZ24816191

Email:
objednavky@vceliobchod.cz

Telefon:
+420 724 937 999

×
 x 

Košík je prázdný

Přihlášení

Rychlý kontakt

Informace o objednávkách.

objednavky@vceliobchod.cz

Tel.: 724 937 999

Včelařská sezóna je ve svém vrcholu. Prosíme tímto o shovívavost s expedicí vašich zásilek, na které usilovně pracujeme. Omlouváme se tímto, za možné nedostatky k komunikaci. VÍCE ZDE.

Partneři

VČELIN - VČELařská INzerce
Včelařská inzerce
Informace o Včelařství
Včelařské potřeby a prodejna
Včelařská inzerce
Eshop zemědělské potřeby

Novinky a aktuality

Vzhledem k požadavkům našich zákazníků zvyšujeme výkupní cenu vosku na 210 Kč/kg. Výměna mezistěn za 35 Kč/kg. Mezistěny jsou vyráběny výhradně v České republice z vosku, který vykoupíme od českých včelařů.

Základní principy konstrukce úlů

Jaké jsou základní principy konstrukce úlu?

Závěs rámku je příliš velký, při pohybu plástů do stran se mění mezera mezi boční loučkou a úlovou stěnou. Obě tedy mají nevhodnou velikost. Někdy může při jedné straně dojít k propadnutí závěsu.

Při posunu mřížky k jedné straně se vytvoří mezera, která ruší funkci mřížky. Aby nedocházelo při zásazích do úlového prostoru k mačkání včel a včelařům se snadno a rychle pracovalo s plásty, je nutné především ctít zákonitosti včelí mezery. V prostoru mimo plodové těleso včely mezeru menší 5-6 mm při úlové stěně tmelí propolisem a širší než 8 mm prostavují dílem z vosku především při snůšce. Obojí ztěžuje výrazně manipulaci s plásty. Pokud včelař kupuje nové úly nebo šije sám vyrábí, měl by si uvědomit a respektovat základní fakta týkající se konstrukce úlu.

Světlost úlového nástavku se rovná šířce rámku + 15 mm. Pro rámkovou míru 39 cm je to 405 mm. Šíře závěsu pro rámky musí při zavěšení čistého rámku do vyčištěných závěsů umožňovat boční pohyb v závěsu maximálně 2-3 mm. Pro rámky šíře 39 cm se vyrábí největšími výrobci zvykově již několik desetiletí délka horní loučky 415 mm, tj. závěs pro rámek by měl mít délku 417-418 mm. Mezinástavková mezera (mezi horní loučkou spodního nástavku a. spodní loučkou horního nástavku) pro případné použití mřížky by měla být 8-10 mm. Větší mezeru včely zbytečně prostavují a v zimě je překážkou pro pohyb zimního chomáče. Při menší mezeře dochází k mačkání včel a propojování plástů včelami. Mřížka při případném bočním pohybu nesmí při některém okraji vytvořit mezeru větší než 4 mm. Celý půdorys úlu dna musí pokrývat síťovina s maximální velikostí ok 3,15 mm.

Inspirováno článkem z časopisu včelařství od Dr. František Kamler
 


TOP