Základní principy konstrukce úlů

Jaké jsou základní principy konstrukce úlu?

Závěs rámku je příliš velký, při pohybu plástů do stran se mění mezera mezi boční loučkou a úlovou stěnou. Obě tedy mají nevhodnou velikost. Někdy může při jedné straně dojít k propadnutí závěsu.

Při posunu mřížky k jedné straně se vytvoří mezera, která ruší funkci mřížky. Aby nedocházelo při zásazích do úlového prostoru k mačkání včel a včelařům se snadno a rychle pracovalo s plásty, je nutné především ctít zákonitosti včelí mezery. V prostoru mimo plodové těleso včely mezeru menší 5-6 mm při úlové stěně tmelí propolisem a širší než 8 mm prostavují dílem z vosku především při snůšce. Obojí ztěžuje výrazně manipulaci s plásty. Pokud včelař kupuje nové úly nebo šije sám vyrábí, měl by si uvědomit a respektovat základní fakta týkající se konstrukce úlu.

Světlost úlového nástavku se rovná šířce rámku + 15 mm. Pro rámkovou míru 39 cm je to 405 mm. Šíře závěsu pro rámky musí při zavěšení čistého rámku do vyčištěných závěsů umožňovat boční pohyb v závěsu maximálně 2-3 mm. Pro rámky šíře 39 cm se vyrábí největšími výrobci zvykově již několik desetiletí délka horní loučky 415 mm, tj. závěs pro rámek by měl mít délku 417-418 mm. Mezinástavková mezera (mezi horní loučkou spodního nástavku a. spodní loučkou horního nástavku) pro případné použití mřížky by měla být 8-10 mm. Větší mezeru včely zbytečně prostavují a v zimě je překážkou pro pohyb zimního chomáče. Při menší mezeře dochází k mačkání včel a propojování plástů včelami. Mřížka při případném bočním pohybu nesmí při některém okraji vytvořit mezeru větší než 4 mm. Celý půdorys úlu dna musí pokrývat síťovina s maximální velikostí ok 3,15 mm.

Inspirováno článkem z časopisu včelařství od Dr. František Kamler
 

You have no rights to post comments