Výroba medu

 

Pokud máte med přímo od některého ze včelařů, můžete si být jisti, že je med vyráběn přírodní cestou. Při jeho výrobě nejsou použity žádné chemické látky. Všechny pomůcky používané pro výrobu medu splňují hygienické normy, které jsou v potravinářském průmyslu velice přísné.

 

Med je pro včely hlavní potravou a to především v zimním období. Výroba medu začíná v úlech u včelích dělnic. Ty celý den létají v blízkém i dalekém okolí svého úlu, a nosí do něho pyl. Ve vnitř úlu si pyl převezmou úlové včelky, které ho postupným prosliňováním a odpařováním vody přemění na med. Ten ukládají do pláství, které zavíčkovávají voskovými víčky a nechávají zrát. V tuto chvíli včelaři kontrolují, zda mají včelky vše co potřebují. V případě potřeby můžeme včelám pomoci tím, že přidáme další nástavky s plástvemi, aby bylo kam med ukládat. Na konci snůžky, což je období kdy dokvétají různé rostliny nebo skladby rostlin se začíná med dále zpracovávat.

Plásty medu se vyjmou z úlů, postupně se odvíčkovávají pomocí nerezových vidliček a poskládají do medometů. Pomocí odstředivé síly se med vytlačí na steny a dno medometu, odkud vytéká. Med se ukládá do skladovacích nádob, a uskladňuje se v chladu a temnu. I pro vosková víčka máme další využití. Jejich roztavením získáme kvalitní včelí vosk, který se dále používá, nejvíce ho pak můžeme znát ze svíček.

 

You have no rights to post comments