Oddělky

Včelaření může být pro mnoho lidí více než jen koníček a může přinést do vašeho života tolik potřebnou možnost realizace. Nebojte se začít včelařit. Pro začátek včelaření budete potřebovat nějaké kvalitní oddělky jenž jsou základem pro kvalitní a silná včelstva. Oddělky můžete dostat nebo spíše zakoupit od nějakého včelaře v okolí. Doporučujeme kontaktovat například místní včelařský spolek nebo jiného včelaře v okolí a on vám jistě poradí a předá na někoho kontakt. Starší matky přináší bohužel větší rojivost a též méně klade, jelikož klesá její fyziologická výkonnost. Oddělek poskytuje možnost k účelnému využívání odebraných včel, k výchově matek a k obnově díla, neboť pilně staví na mezistěnách. Obměna mezistěn je důležitá jelikož s přibývajícím stářím plástů se na díle podstatně zvyšuje množství zárodků různých chorob. Nejde přitom jen o choroby plodu, jako jsou např. mor plodu, zvápenatění plodu, ale i spory nosemy a zárodky ameby Malpighamoeba mellificae, která napadá orgány včel.

Oddělky jsou páteří zdravého včelaření. Každoročně by měl včelař vychoval určitý počet mladých včelstev, která v následujícím roce slouží jako včelstva produkční.  Normální biologický vývoj včelstva vypadá tak, že včely ukládají přinášený nektar nahoru. Pod nektar přijde věnec pylu, na který bezprostředně navazuje plodové těleso.

Oddělek je pro včelaře ideálním nástrojem k vyzkoušení, zda je matka schopna dobře klást vajíčka, zda založí rozsáhlé plodové hnízdo, zda vůbec vyhovuje mohutnějícímu mladému včelstvu. Mladé včelstvo je obzvláště odolné proti různým zárodkům onemocnění a proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Čím větší podíl zaujímají mladá včelstva v celkovém stavu včelstev, tím nižší je riziko při přezimování.

Jak tvořit oddělky?

Oddělky vytváříme chceme-li rozšířit počet včelstev nebo zabránit rojení včel, vytváříme oddělky. Později oddělky buď spojíme například se včelstvem, ze kterého pochází, nebo založím nové včelstvo. Dnes se již ke zvýšení a udržení počtu včelstev roje nepoužívají, oddělky nebo mladá včelstva, si včelař vytváří sám. Výhodou oproti roji je to, že včelař může určit sám, kdy a kolik oddělků vytvoří a jak budou silné; kromě toho s nimi má méně práce než se sbíráním a ošetřováním rojů. Při 30 % oddělků z celkového počtu kmenových včelstev se nestává, že by stav včelstev klesal.

K vytvoření oddělku potřebujeme alespoň jedno nástavkový úl, tedy nástavek, dno a víko, stropní krmítko a cukerný roztok, dva prázdné plásty nebo mezistěny, zralý matečník a stanoviště; potřebné včely a plod odebereme buď plně rozvinutým včelstvům, nebo včelstvům, která k tomu účelu rozpustíme. Nejvhodnější doba čas k vytvoření oddělku je dána zralostí matečníku. Je to 10 až 11 dnů po přelarvování. U mladších matečníků by byly ztráty příliš vysoké. U starších je zas velké nebezpečí, že se již vylíhne některá matka a zničí ostatní matečníky.

Do jedno nástavkového úlu s uzavřeným česnem zavěsíme k prázdným plástům dva, pokud možno zavíčkované plodové plásty i se včelami. Do vytvářeného oddělku setřepeme ještě včely ze dvou dalších plástů. Přidáme krmítko s cukerným roztokem a uzavřeme výkem. Samozřejmě si musíme být jisti že ve včelstvu není přítomna matka. Nejlépe na jiném stanovišti pak otevřeme česno a do nástavku přidáme zralý matečník, jenž umístíme přibližně doprostřed horního okraje plástu s plodem. Nebo můžeme do oddělku dát již koupenou oplozenou matku. Což může být pro začátečníky velice snadné a pohodlné řešení. Místo zralého matečníku pak přidáme matku zavřenou v přidávací klícce bez doprovodných včel. Otvor přidávací klícky uzavřeme tuhým medocukrývým těstem, na jeho odebrání potřebují včely 2 až 3 dny. pokud je oddělek bez matky a matečníků, novou matku obvykle přijme.

Péče o oddělek

V oddělku se buď za cca 2 až 3 dny vylíhne včelí matka, nebo jste tam již matku přidali. Matka má kolem sebe jak mladušky, tak létavky; a má k dispozici potravu. Prohlídkou po 3 dnech si tento stav potvrďte. Pokud se matka nevylíhla, máme možnost přidat nový matečník. Díky zesílení oddělku líhnoucími se včelami je nutné rozšíření vystavěným plástem, nebo mezistěnou. Neoplozená vylíhnutá matka vyletuje za 12 až 14 dnů po vytvoření oddělku k oplození. První lety matky mají orientační povahu. Za další 2 až 3 dny tak může začít s kladením vajíček. V tomto stadiu se musíme starat o dostatek místa a potravy. Krmení včelstva zbaví nutnosti létat pro nektar, a mohou své úsilí věnovat sbírání pylu, chovu plodu a produkci vosku, a tedy vystavět plásty. Aby matka nejlépe přežila, neměli byste oddělek rušit jinak než krmením. Následná kontrola cca za 2 týdny po vytvoření oddělku nám ukáže, zda se při oplozovacím letu neztratila matka. Opětovné přidání matečníku nebo matky může sice ještě vést k získání plnohodnotné matky ale přesto mnohdy nebudete úspěšní. Nepodařené oddělky raději spojíme se sousedními oddělky. Kontrola kladení matek ukáže, že většina oddělků spotřebovala krmné těsto, které jste jim dali při jejich vytvoření. Dávka dalších krmení je proto nezbytná, rovněž tak často i rozšířeni. Další prohlídku udělejte cca za 3 týdny. Uvědomte si, že kouř a ochlazení vyruší včelstvo na minimálně jeden den. Po zahájení kladení vajíček najdeme již v oddělku mladušky, které pocházejí od mladé matky. Po postupném zvýšení počtu plástů na 7 až 9 se doporučuje další krmení roztokem cukru, což mladému včelstvu umožní vytvoření zásob. Pokud vše půjde jak má, pak můžeme očekávat, že z oddělku do podzimu vyroste včelstvo, pro které nebude přezimování problém.

Při péči o oddělky si všimněte, že je často velký rozdíl včelstvo od včelstva v rozvoji a produkci medu. Ujistěte se že máte v úlu matku pomocí vajíček a plodu všeho stáří. Kontrolujte že matka klade v pravidelných vzorech v soustředných kruzích podle stáří. Jestliže je plod mezerovitý nebo nestejný, může mít matka problém. Pokud je více vajíček v buňce, nebo vidíte hrbolovitý plod (víčka vyčnívají jako střely), máte kladoucí dělnici, nebo trubcokladnou matku.
Pokud vypadá zavíčkovaný plod jako "sůl a pepř", hledejte známky nemoci plodu - (bílé a hnědé mumie), hniloba plodu (žluté larvy), nebo mor včelího plodu (propadlá a děrovaná víčka, hnědá kaše tvořící vytažením na sirce vlákno.) Pokud jsou tvořeny matečníky, včelstvo ztratilo matku, nebo nastává tichá výměna matky, nebo se včelstvo připravuje na rojení.

Jakmile včely vystaví všechny plásty v prvním plodišti, můžete přidat druhý nástavek Pokud včelstvo nepřejde na mezistěny do přidaného nástavku, může to být kvůli nedostatku snůšky nektaru nebo krmného sirupu, nebo je včelstvo je slabé kvůli nemoci, nebo má matka problém, nebo není dostatek času na vytvoření populace. Při správném  načasování pro snůšku nektaru (uprostřed května přes červen), můžete přidat mateří mřížku a medníky. Čím starší plásty, tím větší šance že obsahují patogenní organismy - mikroby. Doporučujeme rotovat plásty z plodového hnízda a jejich zrušení, když ztmavnou do hněda a jsou gumově tvrdé.

Roje, smetence, oddělky, včelí matky a celá včelstva

Roj je důsledek rojení což je nejpřirozenější způsob množení včelstev. Zvyšování počtu včelstev rojením je však pro včelaře ale velmi neefektivní. Vyrojené včelstvo je delší dobu "lenivější", po vyrojení je navíc i dost oslabené a mnoho medu proto nepřinese. Roj se navíc může usadit na nepřístupném místě, odkud jej nedokážeme sundat. Včelař musí i okolí úlů neustále kontrolovat, aby roj nepropásl. Proto se dnes snažíme rojení všemožně bránit a roje se ani neprodávají.

Smetenec je takzvaný umělý roj kdy včelař odebere z několika včelstev patřičné množství včel (± 2 kg), ke kterým přidá oplozenou matku. Smetenec v novém (zavřeném) úlu se dá na pár dní do sklepa a krmí se. Včely se stmelí, začnou stavět nové plásty, matka začne klást vajíčka. Samozřejmě i tvorba smetence je značně pracný způsob množení včelstev a dnes se již moc nepoužívá.

Naopak odděleky představují nejjednodušší způsob množení včelstev. Z mateřského úlu se zkrátka odebere několik plástů a to jak plodových tak i se zásobami. Plásty se odeberou i se včelami a vytvoří se tak nové včelstvo. Včely, které brzy pocítí osiřelost, jsou schopny si z mladých larviček vychovat novou matku samy. Včelaři ale většinou přidávají do oddělku zralý matečník, nebo rovnou oplozenou matku.

Oddělky začínáme dělat zpravidla v květnu. Pokud zakládáme do první dekády června, přidáváme v tomto pořadí dva rámky se zavíčkovaným plodem obsednutých včelami, jeden rámek mezistěny, jeden rámek zásobní obsednutý včelami. K oddělku přidáváme v klícce matku z prošlechtěného chovu – F1. Dáváme ji mezi plodové plásty. Po třech dnech, víko oddělku otevřeme, abychom zjistili, jaká je reakce na matku. Pokud se pod klícku včely zavěšují, vytvářejí maličký rojík, nebo pokud pod ní stavějí malé panenské dílo, znamená to, že po matce touží. Otevřeme tedy prostor pro odběr medocukrového těsta a včely si jejím odebráním matku osvobodí. Nadále oddělek podněcujeme cukerným roztokem 1:1. Při správném podněcování, docílíme z takového oddělku do konce srpna nové kmenové včelstvo, hravě ovládající dva nástavky. Ten, kdo tvrdí něco jiného se má ještě hodně co učit.

Pokud zakládáme oddělky o měsíc později, či ještě později, musíme přidávat více rámků s plodem. Po 15 červnu – 3 rámky s plodem, červenec – 4 rámky s plodem, srpen 5 rámků s plodem. Dále mezistěny a zásobní rámek. Vše musí být kromě mezistěn obsednuté včelami.

Pokud jsme založili oddělky kolem začátku června, v půli července je oddělek již na 11 rámkách, je nutné rozšířit o druhý nástavek mezistěn nad plodiště. Do konce srpna bude z oddělku kmenové včelstvo. Včelstvu dáváme jen mezistěny, žádné žemlové souše, ať staví! V této době matky měníme co nejméně, přijetí nové matky za starou je menší.

Lze koupit i kvalitní oplozené matky z různý chovů  matek. Pro výměnu matek ve vlastních včelstvech, navýšení jejich počtu anebo na prodej, včelaři produkují matky či matečníky (buňky s budoucí matkou). Pokud si chceme chovat vlastní matky, potřebujeme nejdříve vytvořit absolutní převahu vlastních kvalitních říjných trubců na nejbližším trubčím shromaždišti, aby bylo co nejvíce zajištěno páření vlastních matek s kvalitním materiálem. Trubci se slítávají na shromaždiště až ze vzdálenosti 10 km. Nikdy se nesmíme spoléhat na kvalitu stanovišť kolem sebe, vlastní zkušenost, ikdyby to byl třeba i chovatel matek profesionál. Minimální množství počtu včelstev pro vlastní kvalitní chov matek je od 40 až 50 včelstev. Dají se i  spočítám všechna včelstva u vašich sousedů včelařů a poté by měli vlastní trubci minimálně 4 násobně převyšovat nad trubci vašich sousedů.  Chovem matek se zabývejte až po překročení min. 40 včelstev. Nové oplozené matky testujeme v plemenáčích nejméně o 5 rámkách.

You have no rights to post comments