Tvorba oddělků

Tvorba oddělků je pro dnešní způsob včelaření naprosto nezbytná. S její pomocí včelaři úspěšně množí svá včelstva, což má za následek utlumení rojových pudů včelstev, které je nežádoucí. Tvorba oddělků a péče o ně je celkem jednoduchá, což jen podporuje tento moderní trend ve včelařství. Oddělky tvoří každý zkušený včelař, je jednoduché, nepotřebujete k němu žádné speciální včelařské potřeby a hlavně s jeho pomocí utlumíte rojové pudy včel.

Včelařské pomůcky potřebné k tvorbě oddělků

Než se včelař pustí do tvorby oddělků, měl by si samozřejmě obstarat volný nástavek se dnem a víkem, do kterého bude oddělek později přemístěn. Protože budou oddělené včely potřebovat dostatek zásob, je nutné do nástavku umístit zásobní plást a souš, na kterou byla nastříkána voda. K získání plástu i souše poslouží původní včelstvo oddělku, či kterékoli jiné včelstvo. Dále by měl mít včelař po ruce zralý matečník, nejlépe rovnou dva. Připravenou musí mít včelař také přepážku, rámky (nejlépe s mezistěnami) a krmení, kterým bude včely podněcovat k dílu. V dnešní době se dá koupit i řada jiných včelařských potřeb, toto je ale dostatečné minimum, se kterým můžete úspěšně pracovat.

Jak postupovat při tvorbě oddělků

Nejprve je dobré vytipovat si včelstvo, ze kterého oddělek odejmeme. Z tohoto včelstva vyjmeme jeden plást, pokud je zrovna květen, či plástů více, pokud se nacházíme v době po tomto pátém měsíci. Tyto plásty by měly být dosud zavíčkované, ale také velmi zralé. Neoprašujeme z nich včely, které na nich sedí, i s nimi vložíme tyto plásty do připraveného nástavku tak, aby ležely mezi zásobním plástem a souší. Poté do nástavku vložíme včely ještě z asi dvou rámků, kde se nachází plod již otevřený. Připravené matečníky připevníme k plástu s plodem.

Včelař samozřejmě může chtít, aby v novém úlu byla stará matka, běžně však zůstává ve starém včelstvu, proto je nutné kontrolovat, jestli nebyla omylem přemístěna do úlu nového.

Nástavek, do kterého byl oddělek umístěn je nejlépe přenést na vzdálenější místo, aby se včely nerozhodly navrátit se do svého původního úlu. Do dvou (tří) dnů by se měly vylíhnout matečníky. Dobré je tento předpoklad překontrolovat. Včelstvo se také snažíme podnítit krmením.

S postupem díla přidáváme další nástavky. (Někteří včelaři upřednostňují jejích umístění již na počátku.) Zdali matka klade, kontrolujeme přibližně po deseti dnech.

Možné problémy

Nejčastějším problémem, se kterým se včelaři setkávají při tvorbě oddělků, je nevylíhnutí matky. Ta se dá v krajním případě zakoupit.

Jiný způsob tvorby oddělků

Pokud včelař chová svá včelstva v nízkovástavkových úlech, stačí mu pouze odebrat jediný nástavek z úlu a přidat do něj matečník. Tvorba oddělku je tím o dost zjednodušena.

You have no rights to post comments