Proč měnit včelí matky

Jelikož právě od matky pochází všechna pracovní síla úlu, je jasné, že je důležité, aby chovu dominovala velmi kvalitní matka. Ta je totiž jedním z předpokladů úspěšného chovu – dále se jedná o dobrý zdravotní stav celého osazenstva úlu a bezchybná práce včelaře.

Žádné včelstvo se bez matky neobejde. Právě ona je centrem jeho řízení, právě ona ovlivňuje chování ostatních včel a tedy i celého včelstva. Od ostatních včel se dá matka rozeznat velmi snadno. Je například mnohem větší než ony, samozřejmě i více váží a jako jediná z celého včelstva dokáže rodit nové jedince.

V minulosti docházelo na území České republiky ke křížení mnoha druhů včel, čím vznikalo mnoho různorodých linií a velké množství z nich produkovalo velmi malé množství medu. Nyní se na našem území objevuje výlučně jen včela kraňská, jejíž produktivita byla vysoká i tehdy. Za zlikvidování mnoha druhů včel může tzv. silné překřížení místních včelstev v 70. letech minulého století, které tehdy mnoho včelařů kritizovalo. Matky včely kraňské se pro české včelaře množí ve speciálních chovech.

Jsou tu například šlechtitelské chovy, jejichž počet se v prvním desetiletí tohoto století pohyboval okolo 75 chovů. Za rok jsou tyto chovy schopny vyprodukovat přes 30 000 matek. Jejich kvalita se pečlivě hlídá, jednou do roka se provádí hodnocení nejen matek samotných, ale i jejich potomků (proto se neobávejte zavlečení jakékoli nemoci do vašeho úlu). Při takovém hodnocení se zkoumá mimo jiné výnos medu v kilogramech, rojivost a jarní rozvoj. Přísně se také kontroluje plemenná čistota. Na každou matku je zaváděn evidenční lístek a je také zapsána v matrice příslušného chovu.

Pokud máte dojem, že by vašemu úlu prospěla výměna matky, je dobré se přesvědčit, zdali vaše včelstvo netrpí nějakou chorobou. Pokud by například bylo nakažené nosematózou, vaše peníze při koupi nové matky by přišly vniveč. Na nosematózu neexistuje lék účinný do té míry, aby ji zcela vyléčil, její průběh se dá jen tlumit.

Pokud je vám matka doručena, není nezbytné vložit ji do úlu ihned. Pravděpodobně cestovala jen jeden den, pokud jí tedy zajistíte přísun kapky vody, můžete s jejím importem posečkat pár dnů (v takovém případě se však zbavte doprovodných včel rovnou). Při manipulaci s matkou dejte pozor, abyste ji nechytli za zadeček, neboť by mohlo dojít k poškození jejích reprodukčních orgánů. Doprovodné včely nevkládáme s matkou do úlu, ale zbavujeme se jich.

Jak poznáte, že jsou včely bez matky?

Pokud se vaše včely třesou nebo vydávají podivně hlučné zvuky, chybí vajíčka a dělnice budují matečníky na otevřeném plodu, je skutečnost už téměř jistá. Pokud v úlu plod již chybí, včelař může takzvanou plodovou zkouškou zjistit, jak se věc má (do úlu se vloží rámek s plodem a vajíčky). Pokud je včelstvo bez matky delší dobu, je možné, že se tu objevují už i trubčice, které o žádné budování nemají zájem, a že je tedy včelstvo pro chov již bezcenné.

Kdy přidávat matku do úlu?

Nejlépe je měnit matku na začátku jara, lze to však provést i na konci podzimu. Tento akt se však v různých dobách musí řídit různými pravidly. I přes všechnu vaši snahu ale výsledek nemusí být kladný, jde jen o to, zda včelstvo novou matku přijme, či ne.

Jak to provést?

Včelám umožníme kontakt s novou matkou ještě ve chvíli, kdy je tato klícce. Mohou ji tak krmit a seznamovat se s jejím feromonem. Toto seznamování by mělo probíhat 2 nebo 3 dny. Pokud po tomto období včely budují v blízkosti klícky dílo, mají tedy o matku zájem a my můžeme nechat matku odejít z klícky. Během následujícího týdne včelstvo nerušíme.

You have no rights to post comments