Pastování medu

Mezi perspektivními možnostmi jak se dá zvýšit prodej, stejně tak jako spotřeba, existuje upravování medu pastováním. Vznikne tím hmota, která je jemná, krystalická (krystalky jsou veliké zhruba 10 mikrometrů), má pastovitou konzistenci neměnící se vlivem skladování a snadno se maže.

Získání pastového medu

Existují dvě různé metody pastování. První metodou je rozemlet med, který zkrystalizoval, pomocí speciálních strojů (pilírovacích stolic, na kterých jsou hladké či zubové válce) tak, až vzniknou částice velké tak, jak potřebujeme. Tuto metodu však můžeme doporučit pro velkovýrobce.

Druhou metodou, založenou na řízení krystalizace tekutého medu, je vytvoření takových podmínek, které jsou nezbytně nutné pro co nejrychlejší vytvoření velikého počtu malých krystalů v tekutém medu. Takováto konzistence bývá neměnná, je tedy možné skladování medu po dlouhou dobu. Je to skvělá metoda, kterou můžeme doporučit ke zpracovávání medu v domácnosti.

Pastování v domácnosti

  1. Postupuje se jednoduše bez zvláštních zařízení následujícím způsobem:

  2. Musíme použít med, který jsme čerstvě sklidili, či snadno tekutý s teplotou okolo 45 °C. Kvůli očkování se musí ochladit na teplotu 30 až 35 °C, až bude oočkovaný, bude na samotné míchání nejlepší teplota 10 až 15 °C. Je nutné, aby v medu byl co možná nejmenší obsah vody, nejlepší bude menší než 19 °C, nemluvě o tom, že musí být vyloučena možnost jeho kvašení.

  3. Konev na 35 kg medu (případně plechovka na 25 kg) bude obsahovat asi 30 až 32 kg (u plechovky 20 kg)

  4. Do 30 kg tekutého medu musíme přidat půl až celý kilogram najemno zkrystalizovaného medu či pastovaného medu z předešlého pastování. Dokud med nebude stejnoměrně zakalen, musíme jej míchat. Takto rozmícháváme očkovaný med, který má teplotu 30 až 35 °C. Řepkový, čerstvě vytočený med není potřeba očkovat, stačí si počkat, až u něj začne kalení a poté jej začneme míchat.

  5. Vzhledem k našim dlouholetým zkušenostem Vám doporučujeme použití těchto míchadel:

  6. pastovací hranol, který se upíná v elektrické vrtačce. Až budete míchat, promícháte tím celou nádobu. Pro pohánění tohoto míchadla je zapotřebí vrtačka s výkonem minimálně 500 W a sklíčidlo veliké nejméně 13 mm. Míchejte při malých otáčkách.

  7. ruční pastovadlo na med, které Vám dá možná trochu zabrat, avšak Vás osvobozuje od závislosti na elektrickém proudu a navíc jeho cena je dnes snadno zanedbatelná.

  8. Musíte med míchat dvakrát za den, přičemž jedno míchání Vám zabere dvě až tři minuty. Med by měl být udržován v teplotě 10 až 15 °C (prameny jsou v tomto ohledu ale různé a u nás se pastuje při běžných pokojových teplotách).

  9. Potom, co je mléčně zbarvené (občas se perleťově leskne při pohybu) a žlábek, který jsme na povrchu vytvořili pomocí lžíce, se stahuje pouze velmi pomalu, můžeme začít s plněním sklenic medem. Jestliže si nebudete jisti, či tomuto způsobu nebudete věřit, nebo se Vám stane, že tímto způsobem stočený med Vám hodně zatuhl, míchejte jej, dokud u něho nenastane takzvaná úplná krystalizace. Doporučujeme jej pomocí tepelného ventilátoru při samotném stáčení ohřát a poté se bude stáčet velmi dobře. Zbavíte se tak možného rizika, že by Vám mohl později zatuhnout (viz poslední odstavec).

  10. Až budou sklenice naplněny, dojde med a začne mít pastovitou konzistenci. Med s pastovitou konzistencí se pak skladuje při teplotách, které nepřesahují 20 stupňů C na místě, kam nedopadá přímé sluneční světlo.

  11. Poslední fázi při krystalizaci snadno zpomalíte ohříváním na teplotu 25 až 30 stupňů C, protože medem, který je ohřátý, lépe naplníte sklenice. Jestliže zmeškáte plnění o delší dobu, med bude zatuhlý, musí se rozmíchat či ohřát budou na něm šmouhy.

You have no rights to post comments