Odpařovače kyseliny mravenčí - léčení Varroázy

Ošetřovat včelstva proti varroáze až na přelomu podzimu a zimy znamená dovolit roztočům, aby poškodily tu nejcennější generaci včel - zimní včely, které zásadním způsobem ovlivní jarní rozvoj a první snůšku příští sezóny. Množení roztočů v létě můžeme výrazně omezit aplikací kyseliny mravenčí, používané jako konzervační a dezinfekční prostředek v potravinářském průmyslu. Kyselina mravenčí již mnoho let úspěšně používá při léčbě varroázy včel. Princip léčby vychází z faktu, že včely snesou mnohem vyšší koncentraci par kyseliny mravenčí než roztoči.

http://vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/images/1/odparovac-nassenheider-1.jpgKyselina mravenčí je přirozenou složkou medu. Nehrozí tedy žádné nebezpečí jeho poškození. Během léčby se sice objeví mírné překyselení úlového prostoru, to ale rychle ustoupí. Na většině našich včelnic je však aplikována zcela nevhodně - do podmetu. Páry kyseliny česnem rychle unikají z úlového prostoru. V plodovém hnízdě, kde je roztočů nejvíce, je koncentrace kyseliny pod prahem účinnosti.

V zahraničí se v posledních letech začal ve velké míře používat způsob odpařování kyseliny mravenčí likvidující až 100% všech roztočů a to nikoli až po sezóně, ale už při výchově zimních včel. Odpařovač od německého výrobce Nassenheider byl vyvinut pro plynulé odpařování 65% kyseliny mravenčí. Od roku 2000 je jediným odpařovačem svého druhu v Německu, schválený zákonem (List spolkového zákona č. 31, Část I, 11.07.2000).
Odpařovač Nassenheider je vyroben z vysoce hodnotného, potravinářského polypropylenu, jednoho z mála plastů, vykazujícího dlouhodobou odolnost vůči kyselině mravenčí. Velké víko (se stupnicí) je navařeno bez použití přídavných materiálů, takže nedochází k uvolňování žádných škodlivých látek.

Konstrukce Odpařovače kyseliny mravenčí k léčení varroázy

Odpařovač má zásobní prostor na max. 200 ml. kyseliny s cejchem do 180 ml., dále odpařovací prostor, v němž je umístěn knot chráněný košem, aby s ním nepřišly do styku včely.

Pomocí dvou šroubů lze odpařovač namontovat na dolní loučku prázdného rámečku. Tím je zaručena pohodlná a bezpečná manipulace.

Odpařovače i kyselinu máme v našem eshopu včelařské potřeby.

Způsob léčby Varroázy

odparovacPřed použitím kyseliny mravenčí je třeba vyjmout medové plásty. Přípravek má být vždy vložen do blízkosti plodového tělesa za první bezplodový plást. Včelstva, která mají 2 vysoké plodové nástavky (nebo 3-6 nízkých), dostanou dva odpařovače na obě strany plodového hnízda.
Změnou délky knotu měníme odpařovací plochu. Například ve velmi teplém počasí je takto možné snížit rychlost odpařování. Odpařovač je tedy možné použít v jakémkoli podnebí, v jakékoli roční době (kromě zimy) a v jakémkoli počasí. Odpařovač byl testován i při extrémně teplém počasí při vnějších teplotách do 37° C. Ani v jednom případě nedošlo ke ztrátě matky.
Léčba může být zahájena ihned po posledním medobraní a může trvat až do podzimu, dokud včely plodují. To je obrovská výhoda oproti léčbě insekticidy (podzimní fumigace). Jedna náplň odpařovače vydrží 10-14 dnů, takže jedním zákrokem můžeme zasáhnout potomstvo téměř všech roztočů.

Doby léčby Varroázy během roku

http://vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/images/1/zasobnik-na-kyselinu-mravenci-3.jpgDoporučují se celkem dvě ošetření, každé v délce 10-14 dnů. První ihned po medobraní (červenec-srpen), druhé před ukončením plodování v září. V případě silného napadení a také v teplejších oblastech s krátkou zimou je třeba ošetřit včelstva celkem třikrát v roce, přičemž poprvé tak učiníme už po prvním medobraní. Délku jednotlivých ošetření prodloužíme na 18-21 dnů.

Dbejte na bezpečnost práce s kyselinou mravenčí

Plnění odpařovačů Nassenheider je velmi snadné a bezpečné. Stačí dodržovat běžná bezpečnostní opatření pro práci s kyselinami. Kyselina mravenčí je přírodní látka a nezatěžuje životní prostředí. Při dodržení bezpečnosti práce a návodu na použití nehrozí poškození lidského zdraví ani znehodnocení včelích produktů.

You have no rights to post comments