Medové recepty nejen pro včelařky

V zimních měsících je také čas na experimenty na s medovým vařením a pečením různých dobrot a laskomin. Sám rád vařím, a tak přidávám několik receptů.

Medové řezy

Suroviny: 250-300 g medu, 300 g cukru, 15 g skořice, 7 ks hřebíčků, 300 g hrubě nasekaných mandlí nebo ořechů, 120 g kandované citrónové a pomerančové kůry, 625 g hladké mouky, 5 cl griotky,

1 malá lžička jedlé sody.

Postup: Nejprve rozehřejeme na plotně med, do kterého vmícháme cukr, koření, mandle a kandovanou kůru z citrusů.

Do horké směsi přidáme mouku, Jedlou i sodu a griotku. Vzniklé těsto se musí důkladně zpracovat. Poté necháme odležet v ledničce do druhého dne. Odpočaté těsto vyválíme na placku o síle asi 2 cm, kterou pečeme při 180 stupních asi 25 minut Po upečení potřeme cukrovou polevou a nakrájíme na úhledné kousky.

Medový „grog"

Suroviny: 0,81 vody, 0,81 medu, 2 lžíce skořice, 1 nakrájený vanilkový lusk,

6 drcených hřebíčků, 6 kuliček pepře (drcené), půl strouhaného muškátového oříšku, 0,251 vodky nebo rumu podle chuti.

Postup: Med s vodou zahřejeme. Přidáme postupně koření a dobře mícháme. Vaříme 10-15 minut. Odstavíme, přidáme vodku a nápoj přikryjeme pokličkou a půl hodiny necháme stát. Přecedíme a servírujeme.

Punč

Suroviny: 3 polévkové lžíce medu,

0,41 červeného vína, 5 polévkových lžic koňaku, 0,31 vody, 4 lžíce pomerančové šťávy, kůru z půlky citronu.

Postup; Do vařící vody dáme skořici, hřebíček a tence oloupanou a nakrájenou
cltronovou kůru. Odstavíme a necháme pod pokličkou asi 5 minut Přidáme med, pomerančovou šťávu a dobře promícháme, aby se med úplně rozpustil. Necháme vychladnout, přidáme víno a koňak. Rozmícháme a podáváme teplé i studené.

Kotlety na medu

Suroviny: vepřové kotlety (s kostí Jsou lahodnější), sůl, pepř mletý, oregáno, k vylepšení chuti sojová omáčka.

Postup: Maso naklepeme, okořeníme a dáme zprudka opéct na rozpálený tuk. Když Je maso z polovičky měkké, vyjmeme jej z pánve a potřeme medem a sc-jovou omáčkou. Vrátím^ zpět na páne / a opékáme do úplného změknutí. Maso dostane tmavou barvo. Na povrchu se vytvoří křupavá kůrka Maso není sladké, naopak má výraznou kořeněnou chuť. Podává se s velkou zeleninovou oblohou. Přílohy mohou být chléb, brambory na všechny způsoby, rýže, ale také těstoviny. Chutná to se vším.

Medový perník

Suroviny: 35 dkg hladké mouky, 12 dkg moučkového cukru, 2 vejce, 5 polévkových lžic medu, 2 lžíce rozehřátého tuku, 1 lžíce kakaa, V2 sáčku prášku do pečivá perníkového, 2 lžíce perníkového koření.

Postup: V míse ze surovin vytvoříme těsto, které necháme asi 2 hodiny odpočinout. Z těsta poté vyválíme placku asi 1,5 cm silnou a vykrajujeme různé tvary. Po vypečení potřeme vajíčkem a po vychladnutí začínáme zdobit.

Poleva: 1 bílek, 15-20 dkg moučkového cukru, citrónová šťáva. Směs dáme do zdobícího sáčku a vytváříme různé ornamenty. Perníky nám moc chutnají, během zdobení Jich polovinu sníme.

z časopisu včelařství