Jak si vyrobit jednoduchý vařák na vosk? Třetí část.

Přinášíme vám třetí a poslední díl našeho seriálu, jak si doma vyrobit jednoduchý vařák na vosk. Tentokrát použijeme plastový zahradní sud na vodu o objemu 220 litrů. Uvidíte, že i tento velkokapacitní vařák na vosk je velice levná záležitost. Počítejte s celkovou investicí 1.500 – 2.500Kč Cena závisí na tom, zda použijete jeden nebo dva vyvíječe. Výhody a nevýhody opět posuďte sami.

Jak už bylo výše řečeno – jako třetí variantu pro vaši inspiraci jsme zvolili zahradní plastový sud na vodu o objemu 220 litrů. Tento sud zakoupíte v libovolném hobby marketu okolo 500Kč včetně víka a kohoutu. Sud má opravdu velký objem a při našem testu jsme do něj vložili přes 40 rámečků rámkové míře 39x24cm. Avšak nevýhodou této nádoby je, že nemá atest pro styk s potravinami, proto tuto variantu doporučujeme nejméně. Na druhou stranu její velkou výhodou je nízká cena a velký objem. V tomto případě jeden vyvíječ páry nestačí. Aby vytavování vosku šlo co nejlépe, použijte vyvíječe dva. Pokud disponujete jen jedním vyvíječem, je nutné sud dobře izolovat, aby vám teplo neunikalo.

Jak jsme postupovali?

Opět upravíme hadice od vyvíječů. Hadice rozřízneme na dvě části a následně odstraníme izolaci.
Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1

Dále vyvrtáme vrtákem otvor o průměru 10mm pro zasunutí hadice od vyvíječe. Nejlépe v horní části nádoby. Druhý otvor o průměru 25mm k výtoku vosku. Otvor doporučujeme vyvrtat co nejníže, aby vosk co nejlépe odtékal.

Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1

A máme hotovo. Plastový kbelík na med o objemu 14 kg, který můžete zakoupit u nás, vám skvěle poslouží jako forma na vosk. Samozřejmě můžete použít jakýkoliv jiný plastový kbelík, ze kterého se vosk dobře vyklepává. Tento kbelík lze použít také na krmení nebo jako napáječku. Opět můžete vyvíječ přišroubovat na víko.

Přečtěte si naše další tipy, jak si můžete sami vyrobit doma vařák na vosk.

Máme pro vás soutěž o 10 vyvíječů značky SWISS BIENE. Zúčastněte se do konce března 2016. Nejlepší výsledky zveřejníme během měsíce dubna 2016.

 

Doporučujeme volit nádoby s atestem pro styk s potravinami, aby byla vyloučena možnost kontaminace vosku. I přesto, že při vytavování se vosk proplachuje vodou, může se vosk něčím zanést. A vzhledem k tomu, že z vosku jsou opět vyrobeny mezistěny, které přijdou do styku s medem, buďte opatrní a snažte se zamezit znečištění vosku.

Pár rad na závěr. K cezení vytékajícího vosku je vhodný jakýkoliv – v ideálním případě – nerezový cedník ze železářství. Je dobré mít k dispozici lis na dolisování zbytků pro větší výtěžnost. Pokud nenajdete vhodný lis na lisování košilek a dalších zbytků na dně vařáku, postačí zakoupit sáčky na vosk z naší nabídky nebo použít jakýkoliv jiný pytel, který je pro tuto činnost vhodný. Do sáčku vložte zbytky z vařáku – pracujte za tepla. Nakonec kroucením vylisujte zbytky vosku a tuhý odpad použijte např. jako výborné hnojivo.

Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1 Lederbalzam na kůži-1
Lederbalzam na kůži-1
 

You have no rights to post comments