Evropská unie dále podporuje včelaře – pro české více než 230 milionů

Včelaři v Čechách i na Moravě si v následujících třech letech mohou potěšeně mnout ruce. Díky státní podpoře a čerpání z evropských fondů se mohou těšit na více než 230 milionů korun. Vláda totiž nedávno schválila nařízení, které to umožňuje. Skvělé přitom je, že sami včelaři si určí, k čemu čerpané dotace využijí – jestli k obnově a rozvoji včelstev, v boji proti škůdcům a onemocněním (například proti nebezpečné varroáze), k nákupu moderního vybavení nebo na rozbory medu. Včelaři přitom mají se systémem dotací již bohaté zkušenosti, funguje devět let, přičemž objem peněz, který mohou čerpat, stále roste.

Stačí si porovnat data, kdy je hezky vidět, že ve srovnání s úspornými léty 2011 až 2013 budou dotace pro období 2014 až 2016 v pozitivním procentu růst. Na aktuální rok je v rozpočtu připraveno pro čerpání až 34,75 milionu korun. Dotace ve stejné míře mohou včelaři navíc získat i z unijních fondů. Teď k růstu dotací: na příští rok se počítá s růstem o 2,75 milionu korun, tedy celých 37,5 milionů a opět platí, že stejná částka je čerpatelná z evropských zdrojů. Na přespříští rok 2016 se zase počítá s ještě vyšší částkou, tentokrát 39,75 milionu korun a opět – stejná částka bude připravena pro čerpání od Evropské unie.

Kromě podpory včelařství od Evropských fondů stát stále udržuje takzvané národní podpory, se kterými se včelaři již pár let také setkávají a úspěšně z ní čerpají. Letos mají ze státního rozpočtu včelaři získat okolo 70 milionů korun. Dalším velkým podporovatelem včel jsou kraje, které ve svých rozpočtech nacházejí čím dál větší prostředky.

Další, co u nás roste, je počet registrovaných včelařů. Ten meziročně vzrostl přibližně o nějaké tři stovky na výsledných 49 700. Potvrzuje se tím pozitivní trend, který sledujeme již od roku 2009. Je to velmi dobrá zpráva, protože dříve, celých dvacet let, včelařů pouze ubývalo. Sami včelaři takový nárůst vysvětlují podporou státu a Evropské unie, díky které je pro nováčky s poměrně štědrými dotacemi snadnější začít s řemeslem.

Poněkud méně šťastná zpráva je ale počet včelstev. Včelaři minulý podzim zazimovali pouze 541 tisíc včelstev, což je zhruba o 25 tisíc méně než dříve. Odborníci vidí na vině hlavně nižší úrodu medovice, která měla za následek slabší rojení včelstev. Na situaci se podepsal i nižší zájem včelařů o umělé navyšování včelstev. Ovšem, co musíme zmínit a co je velmi pozitivní – i přes tento úbytek jsou stavy včel na našem území skoro o pětinu vyšší než po epidemii varroázy, která české i moravské chovy prakticky zdecimovala v létě 2008.

Pokud i vy patříte mezi včelaře, kteří touží po dotacích nebo je i přímo potřebujete, doporučujeme vám TYTO články, kde se dozvíte více.

Doufáme, že se zvyšující trendy dotací i zvyšující se počty včelařů udrží i po několik dalších let, a nyní vzhůru na stanoviště!

You have no rights to post comments