Řešení nejrůznějších dílčích problémů

Pokud včelař zjistí, že matka neklade, ve včelstvu se nenachází žádný mladý plod ani vajíčka, měl by nejprve provést plodovou zkoušku, o které jsme mluvili výše. V případě, že včely začnou na plodovém plástu s vajíčky tvořit matečníky, matka se v úlu nenachází a je tedy nutné opatřit jim novou, či alespoň zařídit kvalitní matečník, ze kterého by vyrostla silná včelí královna. Jiným způsobem řešení je spojit toho včelstvo s jiným (viz výše).

Pokud je na první pohled patrné, že jedno včelstvo je ve srovnání s jinými o hodně slabší, máme dvě možnosti řešení. Včelstvo můžeme spojit s jiným, nebo ho prostě a jednoduše zrušíme. Zrušení provedeme tak, že vezmeme úl kousek dál od našeho stanoviště a včely z něj vysypeme. Nelétavé včely pravděpodobně zahynout a létavky se pokusí začlenit se do některého z ostatních úlů.

Pokud jsou rámky i plástve včelstva pokálené a včelstvo je slabé, trpí s největší pravděpodobností nosematózou. Pokálením rozumíme malé zaschlé tmavě hnědé skvrny na plástech rámcích a podobně. Tento problém se může vyskytovat především v jarním období. Nejbezpečnějším řešením, je včelstvo utratit. Úl musí být vydezinfikován. Především je nezbytné nespojovat nakažené včely s jiným včelstvem, nemoc má tendenci se snadno šířit, proto nedoporučujeme použít ani zbylé zásoby.

V případě, že včelař zjistí, že v jednotlivých buňkách se nachází více jak jedno vajíčko (larva), je vhodné provést kontrolu buněk, neboť se může jednat o hrboplod. Hrboplod je něco, co se tvoří, pokud včelstvo žije bez matky a některá dělnice převzala její role ve snaze včelstvo zachránit. Tato dělnice (trubčice) klade vajíčka, která nejsou oplozena, a ze kterých se tedy vylíhnou trubci. Nesourodé buňce, kterou obývá mladý trubec, říkáme hrboplod. Pokud se ve včelstvu nachází hrboplod, nejlepším řešením je vysypat včelstvo asi 10 metrů od úlu. Letuschopné včely se vysloveně „vžebrají“ do jiných úlů. Trubčice, které nelétají, zůstanou na místě a zahynou. Pokud jsme hrboplod nenašli, včely si zřejmě se zmíněnou situací poradí samy, úl po nějaké době zkontrolujeme.

Pokud je naším problémem, že některé naše včelstvo je vylupováno některým jiným, je nejlepší převézt úl na nové stanoviště (viz výše) a nechat otevřené očko jen u nástavku, ve kterém se nachází plod.

Pokud při jarní kontrole zjistíme, že je včelstvo bez vlastních zásob, ale je také stále života schopné, doplníme jeho úl zásobami od jiných včelstev, dáme mu ke spotřebě některý námi vytočený med, nebo vytvoříme medocukrové těsto, kterým včely podnítíme. K podnícení můžeme použít jakákoliv krmítka, nebo lze těsto položit přímo na horní loučky či do podmetu.

Pokud nemáte dostatek léčiv, můžete se obrátit na včelařské prodejny, které vám mohou poskytnout volně prodejné léky jako Formidol a podobně. Pokud potřebujete například Varidol, Gabon, MP10 či M1, spojte se nejlépe s nějakým renomovaným soukromím veterinářem.

You have no rights to post comments